Honour Roll

The NSW Cichlid Society – Honour Role


This is a full list of the people that have served on the committee of the NSW Cichlid Society

Life Members: Robert Metcalf 1989; Geoff Thompson 1989 (Posthumous); Douglas Gow 1992; Albert Myer 1993; Charlie Wright 2005; George Wright 2005; Bruce Moore 2005; Bill Drew 2005; Tony Moran 2006; John Smits 2006; Peter Collier 2006; Steve Thompson 2006; Chris Davis 2007; Kevin Sorensen 2007.

Year 1 1982 – 1983:
Year 2 1983 – 1984:
President

Norm Halliwell

President

Norm Halliwell

Vice President

Robert Metcalf

Vice President

Robert Metcalf

Secretary

Anita Reismann

Secretary

Anita Reismann

Treasurer

Shayne Jones

Treasurer

Shayne Jones

Editor

Paul Volkart

Councillors

Chris Davis
Paul Jones
Danielle Halliwell

Councillors

Paul Jones
Chris Davis
Margaret Talma
Douglas Gow
Kevin Sorensen
Paul Talma
Danielle Halliwell


Year 3 1984 – 1985:
Year 4 1985 – 1986:
President

Douglas Gow

President

Douglas Gow

Vice President

Bernard Parker

Vice President

Charlie Halasz

Secretary

Norm Halliwell

Secretary

Anita Reismann

Treasurer

Beth Bradley

Treasurer

Danielle Halliwell

Editor

Paul Volkart

Editor

Paul Volkart

Librarian

Margaret Talma

Librarian

Ron Cocksedge

Councillors

Br. Henry
Anita Reismann
Benno Reismann
Paul Talma
Danielle Halliwell
Andrew Parker

Councillors

Carl Peterson
Peter Wooderson
June McKenzie
Lester McKenzie
Claus Wolthers
Ron Antonsen


Year 5 1986 – 1987:
Year 6 1987 – 1988:
President

Douglas Gow

President

Norm Halliwell

Vice President

Charlie Halasz

Vice President

Douglas Gow

Secretary

Peter Wooderson

Secretary

Rodger Lawrence

Treasurer

Danielle Halliwell

Treasurer

Danielle Halliwell

Editor

Norm Halliwell

Editor

Peter Maczi

Librarian

Geoff Thompson

Librarian

Andrew Kalinski

Councillors

June McKenzie
Lester McKenzie
Marilyn O’Connell
Tom O’Connell
Carl Guy
Andrew Kalinski

Councillors

June McKenzie
Lester McKenzie
Debra Maczi
Geoff Thompson
Albert Myer
John Dawson


Year 7 1988 – 1989:
Year 8 1989 – 1990:
President

Norm Halliwell

President

Peter Gallagher

Vice President

Douglas Gow

Vice President

Douglas Gow

Secretary

Peter Gallagher

Secretary

Donna Lee Ruggiero

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

Albert Myer

Librarian

Anne Gallagher

Librarian

Anne Gallagher

Editor

Hugh Stewart

Editor

Douglas Gow

Councillors

Danielle Halliwell
Andrew Kalinski
June McKenzie
Lester McKenzie
Geoff Thompson
Peter Weir-Smith

Councillors

Stephen Harmer
Bruce Moore
Andrew Kalinski
Dominic Ruggiero


Year 9 1990 – 1991:
President

Peter Gallagher

Vice President

Chris Davis

Secretary

David Gething

Treasurer

Albert Myer

Librarian

Steven Lavis

Editor

Douglas Gow

Councillors

Stephen Harmer
Stewart Clarke
David Gething
Charlie Halasz
Tom O’Connell
Andrew Gregory


Year 10 1991 – 1992: (Illawarra Sub-Branch Formed)
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Stewart Clarke

President

 

Vice President

Shane Frost

Vice President

 

Secretary

David Gething

Secretary

 

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

 

Librarian

John Marquette

Librarian

 

Editor

Douglas Gow

Councillors

Tom O’Connell
Gareth Welsh
Steven Lavis
Andrew Gregory
Rod Wallace

Councillors

 


Year 11 1992 – 1993:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Stewart Clarke

President

 

Vice President

Shane Frost

Vice President

 

Secretary

Hugh Stewart

Secretary

 

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

 

Librarian

Rod Wallace

Librarian

 

Editor

Douglas Gow

Councillors

Tom O’Connell
Gareth Welsh
Steven Lavis
Peter Gallagher
John Marquette
Dave Russell

Councillors

 


Year 12 1993 – 1994:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Charlie Wright

President

 

Vice President

Bruce Moore

Vice President

 

Secretary

Alan Clark

Secretary

 

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

 

Librarian

Rod Wallace

Librarian

 

Editor

Douglas Gow

Councillors

Tom O’Connell
Bill Drew
Ed Munday
Sebastian Ferrari
Grant Terry
Craig Bennett
Colin Pirie

Councillors

 


Year 13 1994 – 1995:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Charlie Wright

President

 

Vice President

Bruce Moore

Vice President

 

Secretary

Alan Clark

Secretary

 

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

 

Librarian

Colin Payne

Librarian

 

Editor

Douglas Gow

Councillors

Tom O’Connell
Grant Terry
Ed Munday
John Smits
George Wright
Peter Gallagher
Bill Drew

Councillors

 


Year 14 1995 – 1996:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Charlie Wright

President

Steve Thompson

Vice President

Bruce Moore

Vice President

Peter Collier

Secretary

Alan Clark

Secretary

Kathy Murray

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

Tony Moran

Librarian

Colin Payne

Librarian

Dave Holmes

Editor

Douglas Gow

Councillors

Terry Lowe
John Smits
Ed Munday
Brett Williams
George Wright
Peter Gallagher
David Lowe

Councillors

Brian Whitehead
Steven Parker


Year 15 1996 – 1997:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Bruce Moore

President

Tony Moran

Vice President

Peter Gallagher

Vice President

Garry Bromley

Secretary

George Wright

Secretary

Brian Whitehead

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

Steven Parker

Librarian

Colin Payne

Librarian

Dave Holmes

Editor

Douglas Gow

Councillors

Bill Drew
Terry Lowe
Charlie Wright
Miriam Lowe
John Smits
Daniel Lowe

Councillors

Steve Thompson
Ronald Willis


Year 16 1997 – 1998:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Bruce Moore

President

Tony Moran

Vice President

Peter Gallagher

Vice President

Garry Bromley

Secretary

George Wright

Secretary

Brian Whitehead

Treasurer

Albert Myer

Treasurer

Steven Parker

Librarian

Colin Payne

Librarian

Dave Holmes

Editor

Douglas Gow

Councillors

Bill Drew
Terry Lowe
Charlie Wright
Tony Wilkins
John Smits
Daniel Lowe

Councillors

Steve Thompson
Ronald Wills


Year 17 1998 – 1999:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Bruce Moore

President

Steve Thompson

Vice President

John Smits

Vice President

Steve Gallagher

Secretary

George Wright

Secretary

Brian Whitehead

Treasurer

Tony Wilkins

Treasurer

Alan Decker

Librarian

Colin Payne

Librarian

Loraine Schiodtz

Editor

Douglas Gow

Councillors

Mark Coleman
Bill Drew
Sabine Wilkins
John Franken
Charlie Wright
Brett Williams

Councillors

Jason Blaker
Peter Collier
Anita Reismann
Phil Montgomery


Year 18 1999 – 2000:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Tony Wilkins

President

Anita Reismann

Vice President

John Smits

Vice President

Tony Moran

Secretary

George Wright

Secretary

Jason Blaker

Treasurer

Bruce Moore

Treasurer

Alan Decker

Librarian

Mark Coleman

Librarian

Kevin Sorensen

Editor

Douglas Gow

Membership Officer

Sabine Wilkins

Councillors

Bill Drew
Chris Davis
John Franken
Chris Semmens
Charlie Wright
Margaret Wright

Councillors

Steve Gallagher
Steven Parker
Phil Montgomery
Peter Collier
Loraine Schiodtz


Year 19 2000- 2001:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Tony Wilkins

President

Peter Collier

Vice President

John Smits

Vice President

Tony Moran

Secretary

George Wright

Secretary

Scott Bait

Treasurer

Bruce Moore

Treasurer

Alan Decker

Librarian

Mark Coleman

Librarian

Jack Schouten

Editor

Douglas Gow

Membership Officer

Sabine Wilkins

Councillors

Bill Drew
Peter Heaslip
David Grady/Lee Miller
Anthony Ramsey
Charlie Wright
Margaret Wright

Councillors

Steve Gallagher
Anita Reismann
Steve Thompson
Jason Blaker
Steven Parker
Neville Matheson


Year 20 2001 – 2002:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Sabine Wilkins

President

Peter Collier

Vice President

John Smits

Vice President

Tony Moran

Secretary

George Wright

Secretary

Scott Bait

Treasurer

Bruce Moore

Treasurer

Alan Decker

Librarian

Mark Coleman

Librarian

Jack Schouten

Editor

Douglas Gow

Membership Officer

Connie Balazs

Councillors

Bill Drew
Kelly Johnson
Charlie Wright
Margaret Wright
Lee Miller
Anthony Ramsey

Councillors

Steve Gallagher
Anita Reismann
Steve Thompson
Jason Blaker
Steven Parker
Neville Matheson


Year 21 2002 – 2003:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Anthony Ramsey

President

Tony Moran

Vice President

John Smits

Vice President

Mark Pulley

Secretary

George Wright

Secretary

Karen Hennessy

Treasurer

Charlie Wright

Treasurer

Steven Parker

Librarian

Brett Williams

Librarian

Dave Smith

Editor

Douglas Gow

Membership Officer

Connie Balazs

Councillors

Bill Drew
Margaret Wright
Andreas Zynikow
Daryl Fleetwood
Shane Berwick

Councillors

Loren Brokenborough
Brian Whitehead
Tim Tutureski
Ben Hokin
Ian Fahey


Year 22 2003 – 2004:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Anthony Ramsey

President

Ian Fahey

Vice President

Gus Sowmi

Vice President

Peter Collier

Secretary

George Wright

Secretary

Karen Hennessy

Treasurer

Anita Reismann/Jasilla Tarr

Treasurer

Ken Harvey

Librarian

Mark Coleman

Librarian

Mark Pulley

Editor

David Midgley

Membership Officer

Chris Davis

Councillors

Bill Drew
Jessica Drake
Charlie Wright
Matthew Begaud
Craig Poulton
Aline Sinclair

Councillors

Kevin Sorensen
Lisa Whitehead
Debbie Collier
Steve Thompson


Year 23 2004 – 2005:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Anthony Ramsey

President

Alex Varga

Vice President

Mark Coleman

Vice President

Peter Collier

Secretary

George Wright

Secretary

Debbie Collier

Treasurer

Jasilla Tarr

Treasurer

John Russell

Librarian

Roland Tarr

Librarian

Ian Fahey

Editor

David Midgley

Membership Officer

Aline Sinclair

Councillors

Bill Drew
Andrew Clark
John Franken
Kevin Sorensen
Nicole Sawyer
Jessica Drake

Councillors

Anthony Boyton
Mark Keech
Jeff Cox
Kerry Smith
Karen Smith
Lisa Whitehead


Year 24 2005 – 2006:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

John Smits

President

Joshhua Stewart

Vice President

Aline Sinclair

Vice President

Debbie Collier

Secretary

Sue Goodier

Secretary

Scott Falzon

Treasurer

Jasilla Tarr

Treasurer

John Russell

Librarian

Brett Williams

Librarian

Ian Fahey

Editor

Matthew Begaud

Membership Officer

Roland Tarr

Councillors

Bill Drew
John Franken
Nigel Miller
George Wright
Coni Smits
Darryl Fleetwood
Craig Poulton
Warren Smith

Councillors

Aline Sinclair
Peter Collier
Tony Moran
Kerry Smith
Karen Smith
Alex Varga


Year 25 2006 – 2007:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Aline Sinclair

President

Joshua Stewart

Vice President

George Wright

Vice President

Peter Collier

Secretary

Matthew Begaud

Secretary

Anthony Boyton

Treasurer

Mark Coleman

Treasurer

Tony Moran

Librarian

Kevin Sorensen

Librarian

Mark Keech

Editor

Cassandra Greer

Membership Officer

Warren Smith

Councillors

Bill Drew
Gus Sowmi
Colin Baldry
Joe Cafai
Joe Dalli
Daniel Galea

Councillors

John Russel
Alex Vagra
Kerry Smith
Karen Defires
Peter Gamble
Craig Scott


Year 26 2007 – 2008:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

Aline Sinclair

President

Peter Collier

Vice President

George Wright

Vice President

Craig Scott

Secretary

Matthew Begaud

Secretary

Alex Varaga

Treasurer

Mark Coleman

Treasurer

Tony Moran

Librarian

Joe Dali

Librarian

Scott Falzon

Editor

David Smith

Liaison

Josh Stewart

Membership Officer

Colin Baldry

Councillors

Bill Drew
Kevin Sorensen
Daniel Galea
Youseff El Mohamad
Stacy Schaedler
Kemal Tulpar

Councillors

Evelyn Stewart
Peter Gamble
John Russell
Anthony Boyton
Kerry Smith
Stephen Cooper


Year 27 2008 – 2009:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

George Wright

President

Alex Varga

 

Vice President

Michael Keating

Vice President

Steve Thompson

 

Secretary

David Buchanan

Secretary

Scott Falzon

Treasurer

Youseff El Mohamad

Treasurer

Tony Moran

 

Librarian

Joe Dali

Librarian

Reece Kawalla

Editor

Aline Sinclair

Liaison

Peter Collier

 

Membership Officer

Peter Cassetari

Councillors

Bill Drew
Peter Baron
Mark Coleman
Neil Gault
Steven Pye

Councillors

Craig Scott
Peter Gamble
Josh Stewart
Glenn Payne
Michael Glisic
Matthew Begaud


Year 28 2009 – 2010:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

George Wright

President

Alex Varga

Vice President

Michael Keating

Vice President

Steve Thompson

Secretary

David Buchanan

Secretary

Scott Falzon

Treasurer

Andreas Zyznikow

Treasurer

Tony Moran

Librarian

Angela Hill

Librarian

Reece Kawalla

Editor

Alina Sinclair

Liaison

Peter Collier

Membership Officer

Lionel Gomez

Councillors

Bill Drew
Steven Pye
Peter Baron
Neil Gault
Max Hill
Jannette Gomez

Councillors

Craig Scott
Peter Gamble
Josh Stewart
Glenn Payne
Michael Glisic
Matthew Begaud


Year 29 2010 – 2011:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

George Wright

President

Alex Varga

Vice President

Aline Sinclair / John Smits

Vice President

Steve Thompson

 

Secretary

Michael Keating

Secretary

Scott Falzon

 

Treasurer

Vic Neskoski

Treasurer

Tony Moran

 

Librarian

 

Librarian

Reece Kawalla

 

Editor

Andrew Peterson

Liaison

Peter Collier

Membership Officer

Helen Cantrill

Councillors

Bill Drew
Lionel Gomez
Jannette Gomez
Kevin Sorensen
Bill Mcneil
Kelly Vasington

Councillors

Craig Scott
Peter Gamble
Josh Stewart
Glenn Payne
Michael Glisic
Matthew Begaud


Year 30 2011 – 2012:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

John Smits

President

Mark Pulley

 

Vice President

George Wright

Vice President

Peter Collier

 

Secretary

Michael Keating

Secretary

Josh Stewart

 

Treasurer

Coni Smits

Treasurer

Alex Varga

 

Librarian

 

Librarian

Leroy Peck

 

Editor

Andrew Peterson

Liaison

Deb Collier

 

Membership Officer

Trent Hopkins

Councillors

Bill Drew
Lionel Gomez
Jannette Gomez
Ben Howard
Kellie Vasington
Eadin Vasington
Vince Ng

Councillors

Ken Gordon

Michael Roberst

Peter Gamble

Tony Moran

Greg Barlow

Anthony Tugrul

Steve Thompson

 


Year 31 2012 – 2013:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

George Wright

President

 

Vice President

John Smits

Vice President

 

Secretary

Michael Keating

Secretary

 

Treasurer

Coni Smits

Treasurer

 

Librarian

 

Librarian

 

Editor

Andrew Peterson

Liaison

 

Membership Officer

Ben Howard

 

Councillors

Lionel Gomez
Jannette Gomez
Kevin Sorensen

Vince Ng

 

Councillors

 


Year 32 2013 – 2014:
Sydney
Illawarra Sub-Branch
President

George Wright

President

 

Vice President

John Smits

Vice President

 

Secretary

Michael Keating

Secretary

 

Treasurer

Paul Ocwieja

Treasurer

 

Librarian

 

Librarian

 

Editor

Coni Smits

Liaison

 

Membership Officer

Ben Howard

 

Councillors

Lionel Gomez
Jannette Gomez
Vince Ng

Robert Johnstone

Paul Lemist

Richard Russell

Anthony Chahda

 

Councillors

 


Years served on the committee 1982 – 2009
23
George Wright
21
Douglas Gow.
20
19
18
17
16
15
Bill Drew,
14
13
John Smits
12
11
Albert Myer, Charlie Wright.
10
Bruce Moore.
9
Mark Coleman.
8
Peter Gallagher.
7
Danielle Halliwell, Coni Smits,
6
Aline Sinclair, Norm Halliwell, Tom O’Connell.
5
Anita Reismann, Anthony Ramsey, Chris Davis, Colin Payne,Michael Keating
4
Kevin Sorensen, Matthew Begaud, Brett Williams, John Franken, Andrew Kalinski, June McKenzie, Lester McKenzie, Margaret Wright,

Sabine Wilkins, Tony Wilkins, Lionel Gomez, Jannette Gomez,

3
Joe Dalli, Jasilla Tarr,Alan Clark, Charlie Halasz, David Gething, Ed Munday, Geoff Thompson, Paul Volkart, Rod Wallace, Steven Lavis,

Stewart Clarke, Terry Lowe

2
Youseff El Mohamad, Colin Baldry, Daniel Galea, Gus Sowmi, Warren Smith, Roland Tarr, Craig Poulton, Lee Miller, Andrew Gregory,

Anne Gallagher, Connie Balazs, Daniel Lowe, David Midgley, Gareth Welsh, Grant Terry, Hugh Stewart, Jessica Drake, John Marquette,

Margaret Talma, Paul Jones, Paul Talma, Peter Wooderson, Robert Metcalf, Shane Frost, Shayne Jones, Stephen Harmer,Paul Ocwieja,

Andrew Peterson,Vince Ng,Paul Ocwieja,David Buchanan, Neil Gault

1
Peter Cassetari, Peter Baron, Steven Pye, Kemal Tulpar, Stacy Schaedler, David Smith, Joe Cafai,

Cassandra Greer, Nigel Miller, Darryl Fleetwood, Sue Goodier, Andreas Zynikow, Andrew Parker, Benno Reismann, Bernard Parker,

Beth Bradley, Br. Henry, Carl Guy, Carl Peterson, Chris Semmens, Claus Wolthers, Colin Pirie, Craig Bennett, Daryl Fleetwood,

Dave Russell, David Grady, David Lowe, Debra Maczi, Dominic Ruggiero, Donna Lee Ruggiero, John Dawson, Kelly Johnson,

Marilyn O’Connell, Miriam Lowe, Nicole Sawyer, Peter Heaslip, Peter Maczi, Peter Weir-Smith, Rodger Lawrence, Ron Antonsen,

Ron Cocksedge, Sebastian Ferrari, Shane Berwick,Anthony Chahda,Michael Figiel,Richard Russell,Paul Lemist,Robert Johnstone,

Bill Mcneil

 

Years on the Illawarra sub-branch committee 1995 – 2009
10
Peter Collier, Tony Moran.
7
Steve Thompson, Steven Parker.
5
Brian Whitehead.
4
Kerry Smith, John Russell, Ian Fahey, Alan Decker, Anita Reismann, Jason Blaker, Steve Gallagher.
3
Anthony Boyton, Debbie Collier, Dave Holmes.
2
Peter Gamble, Joshhua Stewart, Scott Falzon, Alex Vagra, Craig Scott, Mark Keech, Alex Varga, Karen Smith, Garry Bromley, Jack Schouten, Karen Hennessy, Kevin Sorensen, Mark Pulley, Neville Matheson, Phil Montgomery, Ronald Willis, Loraine Schiodtz, Scott Bait.
1
Stephen Cooper, Evelyn Stewart, Karen Defires, Ben Hokin, Dave Smith, Kathy Murry, Ken Harvey, Lisa Whitehead, Loren Brokenborough, Tim Tutreski, Aline Sinclair.